Aktualności

21.10

Na co zwrócić uwagę, wybierając schodołaz dla osoby niepełnosprawnej?

Na co zwrócić uwagę, wybierając schodołaz dla osoby niepełnosprawnej?

 

Schodołaz to urządzenie zwiększające mobilność osoby niepełnosprawnej na klatce schodowej, ale także podczas pokonywania barier architektonicznych w przestrzeni publicznej. Na co zwrócić uwagę przy zakupie schodołazów dla niepełnosprawnych i czy cena takiego rozwiązania wyrównuje się z użytecznością?

 

Schodołaz kroczący, czy model gąsienicowy?

Schodołazy występują w wersji gąsienicowej oraz kroczącej. Modele gąsienicowe wyróżniają się lekkością i odciążają w całości operatora. Schodołazy kroczące natomiast doskonale pokonują schody w kamienicach, domach, na wąskich klatkach schodowych, chociaż wymagają większej kontroli ze strony opiekuna. Urządzenie transportowe ułatwia życie nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i w domu, przy szybkim manewrowaniu wózkiem inwalidzkim na niewielkiej przestrzeni. Z tego powodu im bardziej ergonomiczny model, tym z reguły lepiej dla chorego i opiekuna.

Jakie właściwości sprzętu trzeba rozparzyć przed zakupem? 

Przed zakupem schodołazów osobowych warto rozpatrzyć udźwig, system hamowania i dopasowania do różnej wielkości schodów, komfort mocowania wózka inwalidzkiego, odległości uchwytów, możliwości składania sprzętu i przechowywania w domu lub samochodzie. Opiekun musi wiedzieć, czy schodołaz poradzi sobie na krętych, nietypowych schodach oraz ile czasu wytrzyma na jednym ładowaniu. Dobry pomysł to inwestycja w sprzęt lekki, pokryty pianką antypoślizgową i wskaźnikiem poziomu nachylenia. Dzięki temu operator szybko wyreguluje pozycję, nawet z cięższym podopiecznym. Większość schodołazów posiada hamulce wykrywające kraniec stopnia, ale warto ten element przeanalizować przed ostatecznym zakupem, a najlepiej przetestować na żywo. Schodołaz powinien zmieścić się w bagażniku i nie wymaga wielkiej siły w sterowaniu, jedynie podstawowej kontroli równowagi wspomaganej przez zautomatyzowane moduły.

Na zakończenie

Ceny dobrych schodołazów dla niepełnosprawnych rozpoczynają się od kwoty 15 000 złotych. Jedna z ciekawszych marek godna polecenia to Liftkar.

 

Wstecz