Aktualności

09.05

Na jakie niedogodności najczęściej skarżą się osoby z niepełnosprawnościami?

Na jakie niedogodności najczęściej skarżą się osoby z niepełnosprawnościami?

 

Osoby niepełnosprawne muszą się mierzyć z barierami, które pojawiają się na ich drodze każdego dnia. Im większy jest ich stopień niepełnoprawności, tym trudniej jest im się odnaleźć w otaczającej ich rzeczywistości. Mowa tu nie tylko o problemach z zaaklimatyzowaniem się w obliczu choroby, ale również i wyzwaniami, które wynikają z ich ograniczonej sprawności fizycznej. Osoby zdrowe często nie mają o nich zielonego pojęcia. Na szczęście osoby z niepełnosprawnościami zaczynają coraz głośniej mówić o tym, co na należy zmienić, by ułatwić im funkcjonowanie. Na co najczęściej się uskarżają? W poniższym artykule wyjaśniamy, co sprawia niepełnosprawnym największe trudności w codziennym funkcjonowaniu.


Problemy osób niepełnosprawnych


Z raportu końcowego Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych opublikowanego w 2017 roku przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wynika, że osoby takie zmagają się w wieloma niedogodnościami. Mimo iż w naszym kraju istnieje system wsparcia osób z niepełnosprawnościami, jednak w dalszej mierze nie jest on doskonały. Zdaniem opinii publicznej najczęściej spotykane u niepełnosprawnych problemy związane są z kwestiami finansowymi. To z kolei wpływa na ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej oraz rehabilitacji, która w wielu przypadkach jest niezbędna. Jak się jednak okazuje – niepełnosprawni najczęściej skarżą się na coś innego. Brak środków finansowych oczywiście w dalszym ciągu stanowi problem, aczkolwiek badania wykazują, iż największy problem stanowią dla nich:

  • Potrzeby w obszarze mieszkalnictwa oraz ograniczonej samodzielności – uskarża się na nie aż 17% ankietowanych. Ich zdaniem ogromny problem stanowi m.in. brak asystenta bądź pielęgniarki, która udzieli niepełnosprawnemu wsparcia oraz niedostosowanie mieszkania pod kątem niepełnosprawności jednego z mieszkańców;
  • Potrzeby wynikające z konieczności posiadania sprzętu i dostępu do technologii – opowiedziało się za tym aż 16% z wszystkich, biorących udział w badaniu niepełnosprawnych. Ich zdaniem problematyczny jest brak dostępu np. do sprzętu ortopedycznego i każdego innego urządzenia, które pozwoli im na zniwelowanie ograniczeń, jakie wynikają z ich niepełnosprawności;
  • Potrzeby związane ze swobodnym przemieszczaniem się oraz transportem – to zdaniem kolejnych 16% ankietowanych trzecia z najczęściej dosięgających ich trudności. Mowa tu nie tylko o dostępie do sprzętu medycznego, schodołazów czy wózków inwalidzkich, ale i barierach architektonicznych, jakie pojawiają się przed nimi w przestrzeni publicznej. Wielu niepełnosprawnych ma również problemy z przystosowanie środka transportu, którym mogłyby się bezpiecznie poruszać.

Czy trudności te można zlikwidować?

Na szczęście postęp w technologii oraz medycynie sprzyja wprowadzaniu zmian, które mogą zrewolucjonizować życie niepełnosprawnych. Producenci sprzętu medycznego, wózków oraz innych akcesoriów, projektują urządzenia, które w coraz lepszym stopniu mogą spełniać potrzeby ludzi z niepełnosprawnością. Przykładem są, chociażby wspomniane już wcześniej schodołazy osobowe, podnośniki, nowoczesne wózki inwalidzkie oraz elektryczne. Z myślą o tym, by ułatwić im codzienne funkcjonowanie, powstają również liczne sprzęty pomocnicze, dzięki którym łatwiej korzysta się z łazienki. Dużym ułatwieniem jest również i fakt, że dostęp do artykułów dla niepełnosprawnych w Polsce stale się polepsza. Znacznie łatwiej dziś o znalezienie właściwego łózka rehabilitacyjnego czy specjalistycznego materaca. Wiele artykułów można również zakupić bez potrzeby sprawdzania ich z zagranicy. Mowa tu m.in. o wózkach basenowych, wózkach dla dzieci, wózkach multipozycyjnych oraz tych do jazdy wyczynowej.

 

Wstecz