Aktualności
Schodołaz osobowy – niezbędna pomoc dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Schodołaz to sprzęt, którego pojawienie się na rynku, odmieniło codzienność wielu osób zmagających się z niepełnosprawnością lub tych, które mają problemy z chodzeniem. Coraz częściej pojawiają się one nie tylko w domach osób niepełnosprawnych, ale i w budynkach użyteczności publicznej.
Schodołaz — co to?
Choć nasza świadomość problemów, z jakimi zmagają się osoby z niepełnosprawnościami, wciąż rośnie, niestety bariery architektoniczne są w dalszym ciągu wszechobecne. Z pomocą przychodzi jednak schodołaz, który ułatwia przemieszczania się po schodach osobom z dysfunkcjami układu ruchowego. Urządzenie te służy do transportowania osoby na wózku inwalidzkim. Dzięki niemu pokonanie schodów nie będzie stanowić problemu. Osoba niepełnosprawna może z jego pomocą bezpiecznie pokonać klatkę schodową. Dostępne na rynku modele można podzielić na te, które wymagają obsługi drugiej osoby lub mogą być sterowane bezpośrednio przez osobę, która z urządzenia korzysta. Są one łatwe w montażu oraz nie zajmują dużej przestrzeni.
Rodzaje schodołazów
Na rynku nie brakuje modeli, które różnią się od siebie nie tylko pod względem ceny czy wyposażenia, ale i modułów. Niektóre ze schodołazów służą do transportu niepełnosprawnego wraz z wózkiem inwalidzkim, podczas gdy inne są wyposażone we wbudowane fotele. Do najpopularniejszych modeli należą:
- Schodołaz kroczący na kołach – do jego obsługi potrzebna jest druga osoba. Niepełnosprawny zostaje umieszczony wraz z wózkiem (jak np. w modelach Liftkar PT Uni 160 oraz Liftkar PT Uni 130) lub bez niego. W tym przypadku użytkownik jest umieszczany na fotelu (jak w urządzeniach Liftkar PT S 130 oraz Liftkar PT S 160), a następnie z pomocą opiekuna jest opuszczany lub ściągany po schodach.
- Schodołaz na gąsienicach z napędem elektrycznym – zastosowane w podwoziu urządzenia gąsienice zapewniają komfort oraz płynność w trakcie pokonywania klatek schodowych. Wykonane z gumy gąsienice chronią pojazd przed poślizgiem, dzięki czemu zostały uznane za jedne z najbezpieczniejszych do transportu po schodach. Obsługa urządzenia wymaga obecności drugiej osoby, choć coraz częściej pojawiają się również i takie, które mogą być obsługiwane samodzielnie przez osobę niepełnosprawną. Niektóre z wyposażonych w wewnętrzne silniki elektryczne pojazdów potrafią na jednym ładowaniu pokonać nawet do 45 pięter. Należą do nich m.in. urządzenia Liftkar PTR 130 oraz Liftkar PTR 160.
Jak schodołaz wpływa na poprawę życia osób niepełnosprawnych?
Nie da się ukryć, że wykorzystanie tego urządzenia odmienia świat osób niepełnosprawnych, choć nie tylko. Bardzo często stosowane są one również w przypadku osób starszych, które z racji wieku zaczynają cierpieć na schorzenia układu ruchowego. Wykorzystanie schodołazów pozwala na zyskanie większej samodzielności. Jest też sporym ułatwieniem dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami.